Zabieg usunięcia błony dziewiczej

Hymenotomia polega na wycięciu błony dziewiczej przy użyciu skalpela lub lasera, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadza się w przypadku zarośnięcia błony dziewiczej, lub w sytuacjach gdy jest ona gruba, bogato unerwiona i jest przyczyną występowania dolegliwości bólowych podczas stosunku.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Usuwanie błony dziewiczej nie jest zabiegiem nowym. Znany jest od wielu lat, a częstość jego wykonywania zwiększała się, wraz z rozwojem leków znieczulających: zarówno miejscowo, jak i ogólnie.

Zarośnięcie błony dziewiczej jest zjawiskiem stosunkowo częstym, autorzy artykułu "Virginity sparing surgery for imperforate hymen: report of two cases and review of literature" opublikowanego w bazie PubMed podają, że występuje u 1 na 2000 urodzonych dziewczynek. Powstaje w życiu płodowym, jednak diagnoza jest stawiana dopiero w okresie pokwitania, gdy u prawidłowo rozwijającej się młodej kobiety nie pojawia się miesiączka. Według danych zamieszczonych w podręczniku "Położnictwo i ginekologia" pod red. prof. dr hab. med. Grzegorza H. Bręborowicza, zarośnięcie błony dziewiczej jest przyczyną aż 6% przypadków występowania pierwotnego braku miesiączki, z powodu którego dziewczyna zgłasza się do ginekologa.

Na zabieg hymenotomii decydują się również kobiety prawidłowo miesiączkujące, u których podczas stosunku pojawia się silny ból. Jest on spowodowany nietypową budową błony dziewiczej, która jest pogrubiała i dobrze unerwiona, co uniemożliwia jej rozerwanie podczas pierwszej penetracji. Po zabiegu i okresie rekonwalescencji dyspareunia, czyli bolesne stosunki seksualne już nie występują.

Co trzecia Polka rezygnuje z antykoncepcji
Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Na czym polega zabieg usunięcia błony dziewiczej?

W warunkach prawidłowych błona dziewicza ma w swojej centralnej części otwór, przez który wydostaje się na zewnątrz śluz i krew miesięczna. W przypadku zarośnięcia błony 14- 16 letnia dziewczyna nie miesiączkuje, ale cyklicznie pojawiają się u niej typowe dla miesiączki bóle podbrzusza. Zalegające treści tworzą tzw. krwiak zastoinowy, który jest widoczny podczas badania ginekologicznego. Może on uciskać na struktury układu moczowego i dawać objawy dysuryczne, lub na końcowy odcinek jelita grubego powodując zaparcia. U szczupłych dziewcząt może się nawet pojawić wyczuwalny przez powłoki brzuszne guz podbrzusza.

Zabieg polega na poprzecznym, a następnie podłużnym nacięciu błony dziewiczej, a w kolejnym etapie na wycięciu powstałych płatków na granicy pochwy. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, a w przypadkach gdy błona jest szczególnie bogato unerwiona, ginekolodzy decydują się na wykorzystanie znieczulenia podpajęczynówkowego lub ogólnego. Sam zabieg trwa od 30 min (przy użyciu znieczulenia miejscowego) do 2 godzin, kiedy stosowane jest znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe. W 7 dni po wykonaniu hymenotomii kobieta powinna się zgłosić na wizytę kontrolną, a do pełnej sprawności seksualnej wraca po upływie 4-6 tygodni od zabiegu.

Optymalnym momentem na usunięcie błony dziewiczej jest 7-15 dzień cyklu miesiączkowego. Podczas menstruacji zabieg jest wykonywany tylko w szczególnych przypadkach. Lekarz powinien wiedzieć, jakie leki pacjentka przyjmuje na stałe, a dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi czyli aspirynę, leki przeciwbólowe i środki stosowane podczas infekcji. Wskazane jest również rzucenie palenia.

Błona dziewicza nie pełni w organizmie żadnej istotnej funkcji. Wielu kobietom zależy jednak na tym, żeby została ona uszkodzona podczas zbliżenia, a nie w wyniku przeprowadzania procedury medycznej. Osoby, które decydują się na nacięcie błony dziewiczej z powodu jej zarośnięcia, mogą podczas jednego zabiegu mieć wykonaną hymenotomię i hymenoplastykę. Wygląda to tak, że błona jest rozcinana, a następnie zszywana w taki sposób, aby odtworzyć jej prawidłowy kształt. Wówczas śluz i krew miesiączkowa mogą swobodnie wydostawać się na zewnątrz, a błona dziewicza zostaje rozerwana podczas pierwszego stosunku.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie błony dziewiczej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…